100 кроків українського Уряду на шляху до кардинальних реформ
100 кроків українського Уряду на шляху до кардинальних реформ

Кабінет Міністрів України підготував амбіційну програму реформ, яку планується реалізувати до кінця травня поточного року.

Фактично, це не програма, а План заходів під назвою "100 днів – 100 кроків Уряду". Розробник цього Плану, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, пропонує протягом 100 днів напрацювати нормативну базу для проведення подальших реформ у країні.

План заходів передбачає змістовне оновлення законодавчої бази. Суттєві зміни плануються в таких напрямках: оздоровлення державних фінансів, формування сприятливого бізнес-клімату, розвиток фінансового сектору, відновлення довіри до держави, реформи політичної системи та виборчого законодавства, енергетична безпека, нова якість гуманітарної сфери та посилення обороноздатності держави.

Окремий розділ присвячений євроінтеграції та налагодженню відносин з Російською Федерацією. Євроінтеграційним питанням виділено 10 пунктів, зокрема: підписання Угоди "Про асоціацію з Європейським Союзом", прийняття необхідних законодавчих змін в сфері здійснення політичної і економічної інтеграції в Європейський Союз, а також виконання інших умов для досягнення безвізового режиму з країнами ЄС для українських громадян.

Що стосується налагодженню відносин з РФ, то План заходів Кабінету Міністрів України складається з одного пункту, який полягає "…у відновленні діалогу з Російською Федерацією на всіх рівнях…". Враховуючи високий рівень складності підтримки належного рівня економічних відносин з Російською Федерацією, громадяни України та вітчизняний бізнес очікували від можновладців реальних конкретних кроків, оскільки альтернативи налагодженню взаємовигідного та рівноправного партнерства не існує.

Уряд визначив одним з першочергових завдань - підвищення прозорості державних закупівель. Цікавим є той факт, що проект закону України "Про здійснення державних закупівель" був розроблений в рамках Плану заходів "100 днів – 100 кроків Уряду" і ще 11 березня прийняття цього закону, який би відповідав всім європейським стандартам, вважалось в Уряді чи не єдиним дієвим інструментом для подолання корупції в цій сфері. Більше того, в цей час Уряд анонсував, що заморозить проведення всіх державних закупівель до прийняття вказаного закону. Проте закон не ухвалили.

Передбачається також зменшення субсидій для населення, проте державні службовці планують пом’якшити ефект від підвищення роздрібних цін газ та електроенергію шляхом надання адресної допомоги та введення диференційованих тарифів.

З метою скорочення витрат на утримання державного апарату планується скасувати пільги та привілеї, суттєво скоротити чисельність державних службовців.

Під час аналізу пропозицій КМУ щодо скорочення пільг для державних службовців країна так і не побачила бажання депутатів мати рівні права зі своїми виборцями – депутатська недоторканність не була скасована. У цій сфері Україна продовжує рухатись всупереч останнім світовим тенденціям, що передбачають поступове обмеження та звуження депутатської недоторканності.

В планах Кабінету Міністрів України протягом місяця скоротити 10% всієї чисельності органів державної виконавчої влади, приблизно 24 тисячі чиновників, в тому числі планується 20% скорочення центральних органів виконавчої влади. Окрему увагу варто приділити планам Уряду об’єднати Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Міністерство промислової політики України. Останнє відігравало основну роль в забезпеченні формування та реалізації  державної політики в сферах машинобудування, машинобудування для агропромислового комплексу, хімічної, гірничо-металургійної, легкої, деревообробної промисловості та інших сферах. Федерація роботодавців автомобільної галузі з метою ефективного проведення процесу реформування Міністерства промислової політики України направила свої пропозиції Міністерству економічного розвитку і торгівлі України.

Досить позитивно виглядає частина Плану Уряду щодо створення сприятливого середовища для національного бізнесу та іноземного інвестора. Окрім всього, передбачається  спрощення фіскального навантаження на підприємців, зокрема, автоматичне повернення ПДВ, спрощення валютного контролю, скорочення чисельності податків зі 100 до 8. Передбачається також перехід на систему електронного документообігу. Зокрема, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України планує суттєво спростити процедуру відкриття бізнесу, зменшити кількість органів перевірки та планових перевірок.

Для формування сприятливого бізнес клімату, зниження тиску контрольних органів Уряд планує збільшення надходжень до державного бюджету за рахунок низки податкових ініціатив, які полягають в підвищенні податкового навантаження як на бізнес, так і на фізичних осіб.  Зокрема, це і підвищення ставки податку на прибуток та базової ставки податку на додану вартість до 18% та 20% відповідно, і двократне збільшенні акцизного податку та збору за першу реєстрацію транспортного засобу на 8,3%, розширенні сфери застосування податку на доходи фізичних осіб, на депозити тощо.

План заходів "100 днів – 100 кроків Уряду" не залишив поза межами своєї уваги і антикорупційні реформи, в тому числі реформи в системі правосуддя, прокуратури та міліції, яка буде реорганізована в поліцію.

План заходів передбачає також зміни в гуманітарній сфері: реформу в сфері освіти, стимулювання добровільного медичного страхування і регулювання цін на ліки.

Україна отримала рідкісний шанс для проведення кардинальних реформ. Уряд має всі шанси на їх реалізацію з фінансовою підтримкою західних партнерів і моральною підтримкою власного народу.

Джерело: Прес-служба Федерації
REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі