Відповідно до умов Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна взяла на себе зобов’язання вжити всіх необхідних заходів для досягнення відповідності з технічними регламентами ЄС. Враховуючи важливість вирішення даного питання для пошуку нових можливостей для розвитку національної автомобільної галузі в Україні на зовнішніх ринках та з метою сприяння процесу усунення технічних бар’єрів в міжнародній торгівлі, спрощення процедури підтвердження відповідності транспортних засобів та підвищення конкурентоспроможності вітчизняної автомобільної промисловості, Федерація роботодавців автомобільної галузі проаналізувала законодавство в сфері технічного регулювання України, Європейського та Митного Союзів.
Основою законодавства в сфері технічного регулювання як країн-членів ЄС, так і України є Угода «Про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів 1958 року з поправками 1995 року» (так звана Женевська угода 1958 року).
Основними документами, що регулюють технічні вимоги до колісних транспортних засобів, їх обладнання та частин, є технічні регламенти та директиви.
Технічний регламент - це нормативно-правовий акт в сфері технічного регулювання, що є обов’язковим до виконання.
Директива - це нормативно-правовий акт в сфері технічного регулювання, форма та спосіб імплементації якого визначаються відповідною країною.
Європейський Союз останнім часом проводить активну роботу з уникнення дублювання технічних вимог, сертифікації і адміністративних процедур та прийняття єдиних технічних вимог до колісних транспортних засобів, їх обладнання та частин, в результаті чого ЄС поступово відмовляється від застосування Директив ЄС на користь Правил ЄЕК ООН.
Правила ЄЕК ООН - це нормативно-правовий акт в сфері технічного регулювання, що є альтернативою Директивам ЄС.
Звертаємо увагу, що для України, яка 27 червня 2014 року підписала Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом та 10 лютого 2000 року ухвалила Закон України «Про приєднання України до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів 1958 року з поправками 1995 року», в результаті чого стала договірною стороною Женевської угоди, технічні регламенти, директиви та привила ЄЕК ООН вводяться в дію національними нормативно-правовими актами, як, наприклад, постановами Кабінету Міністрів України та наказами профільних міністерств.
На підставі наведеного, пропонуємо до Вашої уваги узагальнену інформацію щодо дії відповідних технічних регламентів, директив та правил ЄЕК ООН на території України, а також Європейського та Митного Союзів. Узагальнена інформація включає в себе зведені дані щодо Технічних регламентів, що діють в Україні, Європейському Союзі та Митному Союзі, з якими Ви можете ознайомитись в додатках до цієї публікації. Також Ви можете ознайомитись з Правилами ЄЕК ООН, що діють на території України, а саме:
Маємо надію, що запропонований аналіз стане Вам у нагоді.
Якщо у Вас виникнуть зауваження/пропозиції та/або коментарі, просимо направляти їх на електронну адресу Ольги Богатирчук - o.bogatyrchuk@fra.org.ua.