Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентував результати щорічного опитування експортерів та імпортерів "Епізод третій: Угода про асоціацію, перешкоди ЗЕД та роль бізнес-асоціацій".
За результатами дослідження, у 2020 році 39,3% імпортерів та експортерів позитивно оцінили вплив Угоди про Асоціацію з ЄС. Це приблизно на 10 % вище, порівняно з попередніми трьома хвилями опитування.
При цьому, частка тих, хто програв від Угоди, кардинально не змінилася з 2016 року і становить лише 5,6%. Близько половини підприємств не відчули ніяких змін. Дослідження також включало розподіл впливу Угоди за регіонами України. Найбільш позитивно оцінюють вплив Угоди підприємства із Західної та Центральної України, а найменш позитивно – на Півдні.
За оцінкою перспектив, у 2020 році зросла частка респондентів, котрі вважають, що їхнє підприємство виграє від Угоди впродовж найближчих 5 років. Позитивні очікування від Угоди має кожен другий імпортер та той, що поєднує експорт та імпорт. Не можуть оцінити вплив Угоди чверть опитаних, а ті підприємці, які займаються лише експортом мають найменш позитивні очікування. Можливо, це пов’язано з перешкодами в експорті та імпорті.
Як показало дослідження, 8% експортерів та 19% імпортерів повідомили, про наявність перешкод в своїй діяльності.
Головними перешкодами при експорті українські підприємства вбачають у відсутності спрощених правил визначення походження товару та тривалому очікуванні оформлення на митниці. А перешкодами при імпорті - непрозорість визначення митної вартості, складність митного і податкового законодавства та високі ставки митних платежів.
Тож сподіваємось, що найближчим часом перешкоди, які утруднюють експорт та імпорт будуть ліквідовані, а позитивні очікування українських підприємств від Угоди з ЕС виправдаються і закріпляться в побудові ефективної зовнішньоекономічної діяльності.