Accession of Ukraine to the Regional Convention Pan-Euro-Med
Accession of Ukraine to the Regional Convention Pan-Euro-Med

Завдяки угодам про вiльну торгiвлю українські товаровиробники отримали надійних торговельних партнерів з багатьох країн світу. Основною метою таких угод є двостороннє скасування мит та інших бар’єрів в торгівлі.  Основною умовою для цього є підтвердження, що товар вироблено в країні, що є стороною відповідної угоди.

Як правило, умовою застосування преференційного режиму є доведення виробником, що його товар є або повністю вироблений/вирощений у певній країні або вироблений з додаванням іноземної сировини за умови, що рівень її переробки є достатнім та відповідає правилам походження товарів, що є невідємною частиною будь-якої угоди про вільну торгівлю. Наприклад, для експорту товарів до ЄС чи ЄАВТ (Швейцарія, Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн) товари повинні бути вироблені в Україні та отримати своєрідний паспорт, що засвідчує їхнє походження (Сертифікат походження Eur.1). Тобто, отримання такого сертифікату українським автопромом можливе тільки в тому разі, якщо у виробництві готової продукції використовуються комплектуючі, вироблені в Україні та їх доля в складі готової продукції не менше 60%. Крім того, Угода про асоціацію передбачає додатково правило двосторонньої кумуляції, що дозволяє використовувати комплектуючі, що виготовленні в ЄС (крім українських).

На сьогоднішній день, існує тренд: країни схильні до укладення угод про вільну торгівлю не лише між певними двома країнами, а одразу між декількома країнами одного регіону, щоб обійти вище зазначені правила двосторонньої кумуляції, яке суттєво обмежує міжнародну торгівлю.

Такою угодою є Регіональна конвенція про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (Пан-Євро-Мед), яка забезпечує вільну торгівлю між різними країнами середземноморського регіону. Конвенція передбачає можливість діагональної кумуляції, тобто дає можливість її країнам-учасникам використовувати сировину не тільки національну, а й одна одної та з третіх країн, що є сторонами ЗВТ, в рамках якої здійснюється торгівля. Так, наприклад, транспортні засоби, вироблені в Україні з комплектуючих в тому числі частково виготовлених в Туреччині, зможуть експортуватися до ЄС за нульовою ставкою ввізного мита. На даному етапі Угода про асоціацію з ЄС не дозволяє цього робити.

Пан-Євро-Мед налічує наразі 42 учасники. Серед них – ЄС, ЄАВТ, країни Північної Африки та Близького Сходу (Алжир, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Марокко, Палестина, Сирія, Туніс, Туреччина), регіон Південно-Східної Європи (Албанія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Сербія, Чорногорія, Косово), а також Молдова.

Конвенцiя встановлює уніфіковані правила походження для торгівлі товарами у Пан-Євро-Середземноморському регіоні й, таким чином, дозволяє посилювати економічну інтеграцію та торговельні зв’язки.

Загалом цей інструмент охоплює близько шістдесяти преференційних торговельних угод, що укладені між країнами Пан-Євро-Середземноморського регіону. До кожної з них додано протокол з однаковими правилами походження товару.

Для застосування діагональної кумуляції в Пан-Євро-Середземноморському регіоні Україні необхідно  приєднатися до Пан-Євро-Мед та укласти окремі угоди про ЗВТ з тими країнами, з якими буде здійснюватися преференційна торгівля та застосовуватися кумуляція.

Тобто,  для експорту до ЄС транспортних засобів, виготовлених,  наприклад, з турецьких комплектуючих без сплати ввізного мита, Україна повинна:

  • бути учасницею Пан-Євро-Мед;
  • мати ЗВТ не лише з ЄС у рамках Угоди про асоціацію, а й укласти угоду про вільну торгівлю з країною-учасницею Конвенції, наприклад, Туреччиною.

Вже зараз Україна уклала відповідні угоди з ЄС, ЄАВТ (Швейцарія, Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн), Чорногорією, Македонією, а також з Молдовою в рамках ЗВТ СНД. Крім того, ведуться переговори щодо укладення ЗВТ з Туреччиною та Ізраїлем. Також до Конвенції приєднується Грузія, в якої з Україною є двостороння ЗВТ.

Пан-Євро-Мед відкриває для України можливість взяти участь у глобальних та регіональних ланцюжках доданої вартості, які передбачають різні етапи виробництва в різних країнах. Мається на увазі технологічні/наукові операції, які на кожному етапі збільшуватимуть вартість кінцевого продукту.

Набуття Україною повноцінного членства передбачає низку кроків згідно з Дорожньою картою дій для приєднання до Конвенції Пан-Євро-Мед. Подальші процедури включають отримання актуального тексту рішення шостого засідання Спільного комітету дипломатичними каналами, а також проведення внутрішньодержавних процедур приєднання до Конвенції, прийняття відповідного закону та інші міжнародні юридичні процедури.

Довідково: історія приєднання до Пан-Євро-Мед:

  • 2015 рік – МЕРТ розпочало підготовку до приєднання.
  • Травень 2016 р. – проведено широкомасштабний семінар з вивчення досвіду приєднання до Конвенції для представників центральних органів виконавчої влади та територіальних органів ДФС.
  • 13 вересня 2016 р. – відправлено до депозитарію Конвенції – Генерального Секретаріату Ради Європейського Союзу Лист-звернення про приєднання України до Конвенції.
  • 16 травня 2017 р. –  заявка на приєднання погоджена на засіданні Спільного комітету Конвенції.
  • Кінець 2017 – початок 2018 рр. – очікується закінчення внутрішньодержавної процедури приєднання.
  • Червень 2017 – відбулася зустріч представників Федерації роботодавців автомобільної галузі України з експертами з Пан-Євро-Мед європейської організації Association 4U.
Author: Прес-служба ФРА
REVIEW №87 (15.03.2024) Charged for recovery
REVIEW №87 (15.03.2024)

Charged for recovery

See more