Засідання Комітету Федерації роботодавців України з надрокористування
Засідання Комітету Федерації роботодавців України з надрокористування

19 березня 2018 року представники Федерації роботодавців автомобільної галузі взяли участь у засіданні Комітету Федерації роботодавців України з надрокористування. Засідання відбулося за участі першого заступника керівника Державної служби геології та надр України Миколи Фощія, представників підприємств, профільних асоціацій та органів виконавчої влади.

Вирішення проблем у сфері користування надрами є нагальним та актуальним питанням, оскільки багатство надр України може стати ще однією конкурентною перевагою країни разом із територіальним розташуванням. Як зазначив голова Комітету ФРУ з надрокористування Валентин Шеветовський, лише один із наочних прикладів – літій. «Зараз відбувається відхід від вуглеводнів та перехід на електричну енергію, електромобілі. Основа виробництва у цій сфері - літієві акумулятори. І величезні запаси літію дозволяють в Україні побудувати не те що заводи, а цілі кластери. Жодна з галузей такої переваги дати не може. І це тільки один приклад. Саме тому такий колосальний інтерес до теми і розуміння глибини проблеми у бізнеса, у надрокористувачів», – зазначив Валентин Шеветовський.

Під час засідання Комітету було обговорено результати роботи Комітету у 2017 році, зокрема, позитивним досягненням стало скасування необхідності повторної державної експертизи та оцінки запасів родовищ корисних копалин кожні 5 років, незалежно від зміни кількісних показників запасів. 

Крім того, на виконання вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» надрокористувачам було надано перехідний період. Надрокористувач повинен внести до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає такій оцінці, до 18 червня 2018 року. Саму ж оцінку він зобов'язаний здійснити протягом 6 місяців після отримання дозволу. Закон передбачає скасування плати за продовження дії спецдозволів на користування надрами та плати за приріст запасів корисних копалин при продовженні дії цих дозволів.

Ряд гострих питань було адресовано учасниками засідання першому заступнику керівника Державної служби геології та надр України Миколі Фощію. Йшлося про необхідність не лише встановити перехідний період оцінки впливу на довкілля, а й значно скоротити терміни виконання цієї процедури. З відповідними пропозиціями вирішено звернутись до Уряду та Мінприроди. Крім того, представниками бізнесу було виказано нарікання на роботу Держгеонадра, оскільки на значну кількість заяв на продовження/переоформлення дозволів на користування надрами вони отримали безпідставну відмову. Дуальність управління надрами України, а саме Держгеонадрами та Мінприроди породжує конфліктні ситуації. Учасники засідання вбачають, що за раціональне використання надр має бути відповідальна лише одна інституція.

Ще одним болючим питанням є необхідність дерегуляції повноважень обласних рад із погодження надання спеціальних дозволів на користування надрами на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Учасники засідання неодноразово підкреслювали, що наразі це одна з найбільших корупційних складових у галузі. Стосовно цього питання вирішено підготувати законодавчі пропозиції та звернутись до КМУ і Верховної Ради України.

На засіданні комітету було підтримано пропозицію щодо запровадження продажу спеціальних дозволів на користування надрами на нафтогазові родовища для нових ділянок виключно через аукціони, залишивши при цьому можливість отримання спецдозволів без аукціонів для інших корисних копалин. Для інформації: за останні півтора року 92% дозволів на користування нафтогазовими родовищами було надано поза аукціонами.

Також вирішено звернутись до Прем'єр-міністра України з пропозиціями щодо невідкладного врегулювання ситуації та розблокування процедур надання спеціальних дозволів на користування надрами, підготовки та проведення аукціонів з продажу таких дозволів, запровадження онлайн системи реєстрації та моніторингу проходження розгляду заяв надрокористувачів Держгеонадрами. 

 

 

Автор: прес-служба ФРА
REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі