Відбулася зустріч прем'єр-міністра Арсенія Яценюка з представниками бізнесу
Відбулася зустріч прем'єр-міністра Арсенія Яценюка з представниками бізнесу

17 квітня 2014 відбулася зустріч представників бізнесу з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, Міністром економіки Павлом Шереметою, Міністром аграрної політики та продовольства Ігорем Швайкою, уповноваженим з питань євроінтеграції Валерієм Пятницьким і головою представництва ЄС в Україні Яном Томбинським.

Приводом для зустрічі стало попередній підпис політичних положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС 21 березня 2014 року під час саміту. З боку України політичні положення Угоди про асоціацію підписав Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. З боку – Європейського Союзу – керівництво інституцій ЄС і глави держав або урядів 28 держав–членів ЄС. Підписання економічної частини Угоди заплановане орієнтовно в червні–липні 2014 року.

Проте головним акцентом зустрічі представників вітчизняного бізнесу, влади та представництва ЄС в Україні було надання Європейським Союзом в односторонньому порядку автономних торгівельних преференцій з метою одностороннього зменшення або скасування митних зборів ЄС на українські товари.

Застосування автономних торгівельних преференцій (АПТР) розпочинається з 23 квітня поточного року та триватиме до 1 листопада 2014 року. Підставою для застосування до товарів преференцій є сертифікат походження товару EUR.1, який в період з 23 квітня 2014 р. до 1 листопада 2014 р. буде видаватись Торгово-промисловою палатою України.

Паралельно з АПТР буде діяти також експортний режим GSP (система пільгових тарифних ставок), що вже сьогодні діє для України та вимагає отримання сертифікату форми А. Таким чином, за українськими експортерами  залишається право вибору режиму експорту АПТР чи  GSP.

У вступному слові Павло Шеремета наголосив, що "бізнес завжди зацікавлений у відкритті нових ринків для себе, а європейський ринок для українських товаровиробників у пріоритеті – він поруч, великий і ємкий". Міністр спробував переконати представників бізнесу, що ринок ЄС відкриває для України нові можливості, якими варто скористатися вже тепер.

На зустрічі обговорювалися декілька основних питань:

  1. Необхідність допомоги в сертифікації та стандартизації. Позиція влади підкреслила те, що бізнес має відповідати за опрацювання стандартів і фінансувати їх.
  2. Питання розподілу квот, що є дуже важливим для Міністерства аграрної політики та продовольства.
  3. Вимога Правил безмитного імпорту до ЄС.

Про тарифні квоти у своїй промові згадав модератор зустрічі Валерій Пятницький. 

"Якщо говорити про загальний торговельний пакет ЄС, то це переважно всі товари промислові, і більша частина, звичайно, сільськогосподарських товарів, де буде також лібералізовано доступ. Є частина як в промисловій, так і в аграрній продукції, яка не буде відразу лібералізована, тобто, будуть діяти ті мита, які б діяли на перший рік, якщо би була у нас підписана Угода про вільну торгівлю. Разом з тим, обсяги тарифних квот, незважаючи на це, будуть в повному обсязі запропоновані українським виробникам, тобто, не буде жодних скорочень на ті місяці, протягом яких преференції не діяли. І це, я думаю, дозволить задовольнити ті базові потреби, які на сьогоднішній день є у виробників для постачання даної продукції", — зазначив він.

"З 1 листопада працюватиме зона вільної торгівлі за тими ж принципами, за якими зараз відкривається для України європейський ринок. Українським виробникам буде дана можливість підготуватися і поліпшити свої можливості на європейському ринку, і український ринок буде поступово відкриватися для європейських товарів", - пояснив пізніше Ян Томбинський.

У зустрічі взяли участь представники Федерації роботодавців автомобільної галузі.

Нагадаємо, що 1 листопада планується підписання економічної частини договору. До цього часу для експорту в ЄС повинні бути затверджені стандарти, які будуть в майбутньому поширюватися і на внутрішній ринок.

Джерело: Прес-служба Федерації
REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі