Офіційна позиція щодо законодавства з метою розвитку індустріальних парків в Україні
Офіційна позиція щодо законодавства з метою розвитку індустріальних парків в Україні

04 вересня 2012 року набув чинності Закон України від 21.06.2012 року № 5018-VI «Про індустріальні парки» (далі – Закон), який визначив правові та організаційні засади створення і функціонування індустріальних парків в Україні.

За період дії Закону, станом на жовтень 2019 року до Реєстру індустріальних (промислових) парків включено 42 індустріальні парки. Але жоден із них не функціонує у повній мірі так, як працюють подібні парки за кордоном.

Передбачений Законом механізм звільнення від сплати ввізного мита мав ряд недоліків, що на практиці заблокувало його реалізацію, а механізм прямої державної підтримки (безвідсоткові кредити (позики), цільове фінансування на безповоротній основі для облаштування індустріальних парків) в часи затяжної економічної рецесії, відсутності у держави ресурсів для забезпечення мінімальних потреб громадян набув суто декларативного характеру.

Таким чином, апробація та практична реалізація положень Закону виявила недосконалість та неефективність норм чинного законодавства передусім в частині відсутності дієвих інвестиційних стимулів за зразком інших країн.

Для забезпечення реального розвитку індустріальних парків в Україні, залучення інвестицій та створення високотехнологічних виробництв, з високою заробітною, необхідно запровадити дієві стимули та преференції, державні гарантії незмінності правил гри та повне сприяння місцевої влади.

Такими стимулами могли б бути:

  • тимчасове звільнення від сплати ввізного мита та податку на додану вартість обладнання, яке ввозиться на територію індустріального парку;
  • тимчасове пільгове оподаткування прибутку учасників індустріального парку;
  • передбачити можливість органам місцевого самоврядування встановлювати знижені ставки зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, земельного податку за земельні ділянки та орендної плати за користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності, на якій створено індустріальний парк, для резидентів індустріальних парків;
  • спрощення порядок підключення до електромереж. Інвесторові або надається готова «точка приєднання» безоплатно, або гарантовано компенуються йому витрати на будівництво інфраструктури за наданими йому технічними умовами. Також відкритість технічної документації монополістів щодо стану мереж, вільних потужностей, конкурентність підготовки технічних умов, а також чіткі покрокові процедури взаємодії монополістів з інвесторами та жорсткі санкції за їх порушення.
Автор: Прес-служба ФАУ
REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі