Економічна дипломатія як запорука успішності Національної експортної стратегії України
Економічна дипломатія як запорука успішності Національної експортної стратегії України

26 квітня 2016 року відбувся круглий стіл щодо розробки Національної експортної стратегії держави. Захід відбувся під егідою Проектного офісу з просування експорту при Мінекономрозвитку України.

Участь в обговоренні експортної стратегії взяли Перший віце-прем’єр–міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України С. Кубів, Віце-прем’єр–міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції І. Климпуш-Цинцадзе, Торговий представник Н. Микольска, народний депутат України, Голова комітету ВРУ у закордонних справах Г. Гопко, а інші представники органів центральної виконавчої влади, посольств іноземних держав, міжнародних організацій, бізнес-асоціацій та представники бізнесу.

Відкриваючи засідання круглого столу Н. Микольська презентувала Білу книгу, що була підготовлена за фінансової підтримки WesternNISEnterpriseFund для Мінекономрозвитку, яка фактично містить загальний аналіз експортної та імпортної складової економіки країни, а також пропозиції для Уряду щодо успішної реалізацій політики сприяння розвитку українського експорту.

Озвучуючи позицію міністерства С. Кубів зазначив, що «Мінекономрозвитку чітко розуміє потреби бізнесу, знає всі болючі питання, починаючи від проблем в сфері адміністрування і повернення ПДВ, закінчуючи лібералізацією валютного ринку та зарегульованістю митних послуг… Враховуючи також ситуацію з торговим оборотом товарів та послуг в 2015 році, який у порівняння з попереднім роком впав на 28,5%, що в грошовому еквіваленті склало 35 млрд. дол. США, Мінеокномрозвитку має створити дієву систему сприяння експорту, запорукою успішності якої  мають стати модернізація промисловості, загальна структурна перебудова економіки країни, боротьба з корупцією.

Г. Гопко, народний депутат України, представила позицію комітету. По-перше, на думку Голови комітету, апарат Мінекономрозвитку в кількості 700 працівників працював неефективно, оскільки за рік спромігся лише на так звану Білу книгу, а Стратегія експорту в країні відсутня. По-друге, було запропоновано розширити коло експортних інтересів на ринки Африки та Азії. По-третє, було акцентовано на неприпустимій конкуренції між Мінекономрозвитку, Міністерством закордонних справ та Торгово-промисловою палатою щодо підпорядкування торгових представництв. І, на останок, було зазначено, що треба активізувати прийняття закону «Про експортно-кредитне агентство», без якого жодна стратегія не спрацює.

Представники бізнесу та профільних бізнес-асоціацій, представляючи позицію реального сектору економіки вчергове наголосили на наступних чинниках, що гальмують, а в деяких випадках, і зупиняють процес експорту українських товарів на світові ринки:

-  Валютне регулювання ринку;

-  Пошук і підготовка альтернативного шляху транзиту в обхід РФ;

-  Відсутність згадки про вітчизняну промисловість як частини експортної стратегії;

-  Неефективний формат роботи Проектного офісу з просування експорту.

Так, наголошуючи на проблемі валютного регулювання, представник Укркондпром О. Балдинюк, зазначив, що5-6 підприємств-експортерів галузі на курсовій різниці втрачають більше 100 млн. дол. США. За аналогією були підраховані втрати для всіх підприємств, що змушені продавати 75% валютної виручки, які наразі досягли 15 млрд. грн.

Серйозною є також проблема транзиту в обхід РФ, оскільки всі існуючі варіанти, в т.ч. паромні переправи та залізничні перевезення суттєво знижують конкурентоздатність української продукції, оскільки обхідні маршрути збільшують витрати на 25-40%.

Представники промислових підприємств вкотре наголосили на необхідності  розвитку саме промислового блоку країни, який і є зараз головним експортером в країні, це основа міцності економіки будь-якої країни. Саме промисловість вже в найближчий перспективі може допомогти стабілізації економіки країни. 

Окрім практичних питань,    учасники круглого столу дискутували також і навколо формату роботи Проектного офісу з просування експорту, пропонуючи запровадити обов’язкову протокольну форму ведення засідання, затвердження переліку членів-підприємств експортерів.

За результатами обговорення Національної експортної стратегії України представникам бізнесу було запропоновано підготувати свої пропозиції до документу, які можна направити на електронну адресу Проектного офісу з просування експорту – exportstrategy@me.gov.ua.

 

Як реалізувати експортний потенціал України в умовах глобалізації розкриває Біла книга - документ, що містить експертне бачення проблем, які має вирішити Уряд, стратегічні підходи до їх розв’язання та визначення переліку перспективних питань, на які треба шукати відповіді в майбутньому.

Автор: Прес - служба ФРа
REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі