«Надходження від трудових мігрантів сьогодні в рази більше, ніж обсяг прямих інвестицій в країну», - Олег Боярин
«Надходження від трудових мігрантів сьогодні в рази більше, ніж обсяг прямих інвестицій в країну», - Олег Боярин

Заступник Голови Федерації роботодавців України Олег Боярин розповів про нові економічні виклики, які стоять перед Україною  і планах модернізації промисловості.

Які ключові питання були в фокусі уваги ФРУ в 2019 році і будуть в поточному році?

Наша основна мета - це стабільне економічне зростання, збереження і розвиток промисловості, захист бізнесу від тиску, скорочення відтоку робочої сили. Надходження від трудових мігрантів сьогодні в рази більше, ніж обсяг прямих інвестицій в країну. Подивимося на цифри 2019 року. Перекази від трудових мігрантів - $ 12 млрд, приплив прямих іноземних інвестицій - $ 2,5 млрд. У п'ять разів менше. Це важливий індикатор, який ясно демонструє, що країна збилася з вірного шляху. За кілька десятиліть наші уряди поступово зупинили 60% української промисловості. Показовий приклад - автопром. У 2008 році автовиробництво в Україні генерувало 4% ВВП, сьогодні - тільки 0,01%. З усіх заводів, що випускають легкові автомобілі, на плаву залишився тільки завод «Єврокар», і то - не завдяки, а всупереч. Імпортувати автомобілі при поточних умовах на 17% дешевше, ніж виробляти. Парадокс, який відображає катастрофічний стан української економіки.

Вже були заяви представників влади, що промвиробництво падає, що буде створюватися Штаб порятунку промисловості. Але, на жаль, поки ситуація така, що порятунок потопаючих залишається справою рук самих потопаючих.

Федерацією роботодавців України підготовлені рекомендації уряду, план антикризових дій. Основні акценти пропозицій - це, зокрема, зважена курсова політика, облікова ставка на рівні, наближеному до рівня інфляції, доступні кредити, підтримка виробництва високотехнологічних товарів, державні закупівлі вітчизняної продукції машинобудування, повноцінне функціонування Експортно-кредитного агентства, раціональний підхід до підписання нових угод про ЗВТ, наприклад, з Туреччиною, і перегляд існуючих.

Дуже сподіваємося, що ми будемо почуті і що першочергові заходи все-таки будуть реалізовані. В іншому випадку, рятувати вже скоро буде нічого.

Як Ви оцінюєте дії нової влади? Чи вдалося налагодити з ними конструктивну співпрацю?

У минулому році ми отримали повне перезавантаження країни. Це несе нові ризики, але також і відкриває нові можливості. Сподіваємося, що реформи, які приймаються зараз в турбо режимі, будуть прийматися не для кількості, а для реальних змін в країні.

Хотілося б, щоб діалог з владою носив системний характер, так як Федерація офіційно представляє інтереси роботодавців в Кабінеті міністрів та інших органах влади. Головне наше завдання і завдання влади - не вирішувати проблеми, а попереджати їх. Ми готові працювати в форматі активного учасника цього діалогу.

Якою Ви бачите Україну в найближчому майбутньому?

Я не вірю, що хтось за нас може побудувати країну за нас. Ми повинні врешті-решт відповісти на питання: якою ми хочемо її бачити, який рівень промисловості, технологічних укладів повинен бути.
Ми всі живемо в перевернутій парадигмі. Бізнес і суспільство працює і обслуговує владу. Ми повинні цю парадигму змінити. Влада повинна обслуговувати інтереси бізнесу і суспільства. Це можливо тільки в одному випадку: якщо ми консолідуємось. Якщо зрозуміємо, що ніхто, крім нас, цю ситуацію не виправить. Якщо ми будемо чекати, що хтось зможе прийти і побудувати за нас країну, прибере дороги, побудує тепловози і так далі - ми фактично програємо.

Ваші ТОП-5-10 кроків, які варто зробити країні в поточному році?

Зараз є гостра необхідність переорієнтації економіки України від сировинного до інноваційного типу з інтеграцією в глобальний ланцюжок доданої вартості. Це вимагає від України вже не просто стійкого, а саме прискореного темпу розвитку не нижче 6-7% в рік. Коли ми аналізуємо Програму уряду, немає жодної згадки про розвиток промисловості як умови досягнення такого зростання. Хоча я не бачу інших способів досягнення такого показника. Для мене це, відверто кажучи, дивно, адже без реального сектора економіка розвиватися не може. Мені здається, це розуміння до влади вже приходить, головне щоб не було пізно почати вживати заходи.
Що стосується списку першочергових кроків, Федерацією підготовлені Маніфест роботодавців, Програма модернізації, переданий уряду План антикризових дій. Головні завдання зосереджені на вирішенні ключових проблем: як уникнути трудової міграції, створити нові і зберегти поточні робочі місця, отримати додатковий інвестиційний ресурс. Якщо в двох словах: потрібно зробити країну привабливою для мільйонів наших трудових мігрантів - не тільки для роботи, але і для проживання, тобто з точки зору якості життя. Саме це, з моєї точки зору, глобальна мета.

REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі