Олег Боярин: про виклики і перспективи українського автопрому
Олег Боярин: про виклики і перспективи українського автопрому

Голава Федерації роботодавців автомобільної галузі, Голава Наглядової ради «Єврокар» Олег Боярин розповів УНІАН, чи є сенс нашій країні займатися виробництвом легкових автомобілів, скільки це буде коштувати і що, крім грошей, для цього знадобиться.

Український автопром знаходиться в глибокій кризі. За даними профільної асоціації «Укравтопром», виробництво автотранспорту в Україні за останні десять років знизилося в дев'яносто разів. В останні роки позитивну динаміку демонструє лише національне виробництво автобусів. При цьому виробництво легкових і вантажних авто з кожним роком зменшується. Статистику легкового сегмента національного автопрому формує виключно великовузлове складання на заводі "Єврокар" в Закарпатській області в селі Соломоново. Цей завод випускає легкові автомобілі марок VW Group в Україні з грудня 2001 року.

Кореспондент УНІАН поговорив з Головою Федерації роботодавців автомобільної галузі, Головою Наглядової ради групи компаній «Єврокар» Олегом Боярином про плани заводу, майбутнє українського автопрому і що потрібно зробити для запуску в країні виробництва електромобілів.

У минулому році «Єврокар» зібрав 5660 легкових автомобілів. Скільки розраховуєте зібрати за цей рік?

У 2019 плануємо зібрати 6100 автомобілів. Причому план був скорочений у зв'язку зі зниженням прогнозу по ринку. Він зараз не зростає. В цілому, потреба українського ринку в поточному році складе близько 500 тисяч автомобілів. З цієї кількості нові авто складуть 80 тисяч, інші - вживані автомобілі. Україна на сьогодні є країною з одним з найстаріших парків у світі. Середній вік легкового автомобіля - більше двадцяти двох років. В європейських країнах цей показник становить в середньому одинадцять років.

А які автомобілі збираєте?

Зараз ми збираємо весь модельний ряд автомобілів Skoda. Але поступово кількість моделей буде скорочуватися.

Автомобілі Skoda, які збираються в Україні, дешевше, ніж імпортовані?

Нові автомобілі Skoda не імпортуються в Україну. Необхідно розуміти, що будь-який глобальний автовиробник формує вартість з урахуванням внутрішнього ринку. Тому ціни на продукцію Skoda в Україні, в порівнянні з Чехією, доступніші. У Німеччині ці автомобілі ще дорожче. Всі розрахунки ведуться, виходячи як з собівартості, так і в першу чергу виходячи зі споживчих можливостей.

Як виглядає процес складання авто? Який відсоток імпортних деталей, а який - українських?

Великовузлове складання, мається на увазі складання авто з вузлів і агрегатів. Як правило їх небагато - до двадцяти. У них є і українська складова. У Закарпатті працює досить багато підприємств, які виробляють електропроводку для автомобілів, оббивку для сидінь та інші компоненти. Але назвати точну кількість українських деталей в нашому автомобілі складно. Вся вироблена локально продукція йде на експорт на заводи виробники авто, ми ж отримуємо їх в готовому вигляді у складі імпортованих вузлів і агрегатів для великовузлового складання. Якби у нас був повний цикл, то логістика працювала б безпосередньо, і ми б отримували всі компоненти і комплектуючі безпосередньо з українських заводів. Поки ми все імпортуємо. Локалізувати виробництво, наприклад, виробляти електроджгути для шести тисяч авто - економічно недоцільно. Так як в промислових масштабах підприємства їх випускають для мільйонних партій.

Чи плануєте запуск повного циклу виробництва?

Наш завод побудований для повного циклу. Але запустити це виробництво має сенс, якщо обсяг випуску однієї моделі становить не менше 25 тисяч на рік. При нинішніх показниках продажів на ринку виробництво повного циклу економічно недоцільно. Навіть великовузлове складання не має сенсу. Ми цим досі займаємося всупереч економічному змісту, тільки для того, щоб зберегти кваліфікований персонал.

Скільки людей задіяно зараз у виробничому процесі?

У кращі часи на підприємстві працювало 1270 осіб. Зараз - менше 270.

А яка максимальна потужність заводу?

Якщо говорити про повний цикл, то ми маємо на поточний момент встановлене обладнання для виробництва 50 тисяч авто на рік, при цьому можливе розширення виробництва, наприклад, в п'ятизмінному режимі за шестиденний робочий тиждень ми можемо виробляти до 147 тисяч автомобілів на рік.

Чи приводить таке мінімальне завантаження виробництва до збитків? За рахунок чого ви їх покриваєте?

Ми знаходимося в «чорному нулі» - не заробляємо і не втрачаємо. Підтримуємо виробництво, щоб зберегти трудовий колектив, фактично виконуючи функцію підтримки зайнятості. Існуємо швидше всупереч, а не завдяки. Сподіваюся, що майбутні уряд і парламент, нарешті, займуться промисловістю і створенням робочих місць.

Якщо все залишиться як і раніше, чи не збираєтеся закривати виробництво?

Ми розглядаємо різні варіанти. Можна перепрофілювати виробництво, зайнятися чимось іншим. Хоча, такі проекти не живуть, якщо це державі не потрібно. Ми бачимо, що сталося з іншими заводами - збанкрутували або стоять. Але розуміємо, що без розвиненої високотехнологічної промисловості майбутнього у країни немає. Європейські колеги нам останні п'ятнадцять років розповідають, що Україна буде сильною аграрною або сировинною країною. Зараз до перспективних додалася ще й IT-галузь. Але глобально в IT-галузі ми займаємося аутсорсингом. Це точно такий же сировинний експорт, як і все інше. Ми навчаємо людей, а вони потім працюють на інші країни, отже, і доходи отримують інші країни, а не Україна. Хоча, в останні роки риторика трохи змінилася. Коли вона реформується у конкретні дії - велике питання.

На які ринки ставите автомобілі?

Ми виробляємо авто тільки для українського ринку. Експорт можливий тільки при повному циклі. До 2014 року ми активно інвестували у виробничі потужності для двох моделей - Skoda Rapid і Spaceback. Вони повинні були поставлятися на російський і європейський ринки. Але після анексії Криму і початку військових дій на Донбасі проект зупинився. Зараз дану продукцію виробляють в Росії. У VW Group є два заводи на території РФ. А ми тим часом втрачаємо можливості, незважаючи на те, що у заводів Skoda величезний брак виробничих потужностей. Але поки ми не можемо зайняти цю нішу.

Чому «Єврокар» не може заповнити відсутні виробничі потужності VW Group?

Є кілька чинників. Один з них - Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, яка передбачає відкриття ринку Європи. Але фактично європейці його закрили - мито на експорт автомобілів в ЄС було 6,5%, а стало - 10%. Правда, до 2022 року мито повинно обнулитися. Але зараз ці умови невигідні. Тому потрібно сідати за стіл переговорів і переглянути тарифні умови. Другий фактор: автомобілебудування - дуже капіталомістке, вимагає довгострокових незмінних правил гри. Тому потрібна системна підтримка держави.

На яких принципах ґрунтується співробітництво з VW Group?

Ми співпрацюємо понад двадцять років. Є контрактним партнером. По суті, виробляючи свого часу Skoda, Audi, Volkswagen, Seat, ми були єдиним підприємством у світі, яка не належало концерну. Зараз виробляємо тільки автомобілі Skoda. Причому завод ми будували за власні і кредитні кошти.

Який обсяг інвестицій вкладено в завод з моменту запуску?

У завод було інвестовано 250 мільйонів доларів.

А скільки ще кредитних коштів повинні погасити?

Повинні ще багато.

Чи є в планах збирати електрокари?

Ми вважаємо, що за електротягою майбутнє. Але щоб перейти до цього виробництва, потрібні певні умови з боку держави. Чомусь імпорт електроавтомобілів звільнений від податків, а виробництво - ні. У такій ситуації відбувається фактично підтримка імпорту і, отже, ми не можемо розглядати випуск електрокарів як перспективний проект.

Міністр інфраструктури Омелян заявляв, що у Верховній Раді лежать законопроекти щодо виробництва електрокарів, після прийняття яких Україна може стати одним із основних майданчиків для випуску електромобілів, їх комплектуючих, батарей. Як ви вважаєте, прийняття цих законів спокусить інвесторів?

Найголовніше - законопроекти лежать. Причому вже два роки, і ніхто нічого не збирається з ними робити. Вони можуть так пролежати ще десяток років. Напевно, щоб переламати ситуацію, потрібно прийти в парламент і виступити на їхній захист, ми ж зі свого боку не раз на всіх рівнях влади висловлювали підтримку цих законопроектів і продовжуємо робити все можливе для їх прийняття. Адже без прозорого і преференційного регуляторного середовища для цієї настільки капіталомісткої галузі майбутнього в Україні немає.

А ви знайомі з цими документами?

Звичайно. Ми брали участь в їх розробці. Вони дійсно можуть запустити виробництво електрокарів в нашій країні. Є невід'ємним і першочерговим елементом електромобільної стратегії. Це те, що Україна повинна була зробити ще два роки тому, а то й ще раніше.

Україна фактично втратила свій автопром, а світові автоконцерни розміщують потужності не у нас, а у наших сусідів. Наприклад, недавно Skoda Auto відмовилася від наміру створити новий мультибрендовий завод в Україні. Чому це сталось?

Вірно, а все тому, що Україна не змогла запропонувати конкурентноздатні умови. А ось інші країни готові боротися за інвестиції. На поточний момент цей проект мульти брендового заводу обсягом інвестицій 1,4 мільярда євро перебуває на завершальній стадії. Але завжди можна вскочити в останній вагон, якщо є бажання.

Що потрібно зробити Україні для відродження автопрому? Деякі кажуть, що необхідно створювати технопарки. А ви як вважаєте?

Якщо ми хочемо залучити Volkswagen, Toyota або Tesla, то повинні створити інвестумови не гірші, ніж в сусідніх країнах, наприклад, як в Болгарії, Туреччині, Угорщині, Словаччині. Це може бути безкоштовне виділення майданчика під будівництво заводу, створення інфраструктури, преференційний імпорт компонентів, комплектуючих і устаткування. Як правило, пропонується цілий пакет стимулів. До речі, Словаччина навіть повертає 15% інвестицій. Результат очевидний - частка автопрому в ВВП цієї країни становить близько 9%, в Україні - 0,01%. Безумовно, відносини з кожним виробником - індивідуальні, але ми повинні брати приклад з тих країн, які борються за такі проекти і виграють.

А чи є сенс Україні виробляти власні легкові автомобілі?

Якби в Україні років десять тому була б для цього прийнята і реалізована стратегія, то, можливо, це і мало б сенс. Потенційно така можливість ще є. Але щоб розробити свій власний автомобіль і поставити його на виробництво, необхідно близько одного мільярда доларів інвестицій. Це тільки для однієї моделі авто. Для випуску кожної наступної моделі потрібно ще близько 250 мільйонів доларів. Тобто, мова йде про десятки мільярдів інвестицій для створення власного бренду. Але крім створення авто, потрібно ще знайти ринки збуту і побудувати дистриб'ютерську мережу, виростити бренд.

 

REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі