Meeting of a business asset with the Head of the State Regulatory Service of Ukraine Ksenia Lyapina on discussing topical issues of supervision (control)
Meeting of a business asset with the Head of the State Regulatory Service of Ukraine Ksenia Lyapina on discussing topical issues of supervision (control)

21 березня 2019 року представники Федерації роботодавців автомобільної галузі взяли участь в зустрічі керівників понад 40 підприємств, профільних об’єднань та представників бізнесу з Головою Державної регуляторної служби України Ксенією Ляпіною.

Ксенія Ляпіна повідомила, що в реалізації державної політики з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності ДРС отримала виклик після закінчення дії мораторію на перевірки. З 2018 року закладено багато напрацювань, основними є розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської та розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення як планових, так і позапланових перевірок.

Так, на сьогодні, за словами Голови ДРС, критерії затверджено у 53 сферах державного нагляду (контролю) з 85, а уніфіковані форми актів - у 11 сферах. Тобто самі перевірки повинні призначатися і проводитися з урахуванням ризико-орієнтованого підходу. Якщо органом державного нагляду (контролю) не було затверджено та оприлюднено на офіційному веб-сайті уніфіковану форму акта, в якому визначено перелік питань залежно від ступеня ризику, суб'єкт господарювання має право не допустити контролерів до перевірки.

На разі кожен суб’єкт господарювання має вільний доступ до інформації на Інспекційному порталі та може дізнатися, хто і коли його перевірятиме.

Незважаючи на те, що Держслужба з надзвичайних ситуацій є лідером у затвердженні критеріїв ризику та введенні уніфікованих форм актів, 90% проведених ними перевірок у 1 кварталі 2019 року стосувалися підприємств з високим і середнім ступенем ризику, тобто до потенційно небезпечного Держслужба з надзвичайних ситуацій віднесла майже весь бізнес. З 7 тис. перевірок –  6 тис. були плановими.

А серед 5 тис. перевірок органами Держпродспоживслужби за цей же період тільки 3 тис. були плановими. Органи Держпраці у січні-березні провели понад 4 тис. перевірок (з них лише 2,6 тис. – планові), але без урахування інспекційних відвідувань, які не вважаються перевірками. Хоча насправді вони мають для суб’єктів господарювання такі ж наслідки.

Голова ДРС наголосила, що суб’єкти господарювання, які вважають, що перевірки на їхніх підприємствах проведені з порушеннями, можуть поскаржитися до ДРС. Адже ДРС наділено унікальною функцією контролю за контролерами – саме з процедурних питань проведення перевірок.

У свою чергу Генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов акцентував увагу на двох болючих питаннях держнагляду, які потребують негайного вирішення, у тому числі у законодавчому полі. Як свідчать звернення суб’єктів господарювання до ФРУ, майже усі перевірки Держпраці з питань працевлаштування спрямовані на легальний бізнес. В той же час бізнес, який працює поза правовим полем, ніхто не перевіряє. Тому необхідно впроваджувати механізм, який дозволить перевіряти саме «сірих» підприємців.

Під час зустрічі були також розглянуті питання присутніх на зустрічі підприємств щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю).

 

Author: прес-служба ФРА
REVIEW №87 (15.03.2024) Charged for recovery
REVIEW №87 (15.03.2024)

Charged for recovery

See more