Round table "Efficiency of technical assistance of the European Union as a factor of reforms and rapprochement between the EU and Ukraine"
Round table "Efficiency of technical assistance of the European Union as a factor of reforms and rapprochement between the EU and Ukraine"

19 березня 2018 року представники Федерації роботодавців автомобільної галузі взяли участь у круглому столі «Ефективність технічної допомоги Європейського Союзу як чинника реформ та зближення ЄС і України», організованому Всеукраїнським об'єднанням підприємців «Нова формація», Всеукраїнським об’єднанням професійних спілок «Демократичні профспілки України» та Координаційним комітетом Громадських рад при районних в м. Києві державних адміністраціях.

Основною причиною проведення даного круглого столу став недостатньо прозорий механізм розподілу отриманої технічної допомоги від ЄС і, як наслідок, - відсутність суттєвих результатів.

Станом на листопад 2017 року Україна повинна була повністю завершити імплементацію Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Натомість загальний прогрес у виконанні Угоди про асоціацію станом на сьогодні складає лише 13%.

В Україні немає можливості оцінити ефективність використання технічної допомоги від ЄС, оскільки більшість проектів на всіх стадіях реалізації не контролюються та не отримують оцінки. Відтак, надані кошти використовуються не за призначенням, і МЕРТ, виділяючи кошти на реалізацію окремих проектів, не здійснює контроль за ефективністю їх використання, посилаючись на недостатній законодавчий рівень для забезпечення контролю. Про це повідомив П.І. Цибульський, голова Платформи громадянського суспільства.

У процесі обговорення була запропонована і одностайно підтримана всіма учасниками Круглого столу пропозиція про створення експертної групи з оцінки використання технічної допомоги ЄС.

Крім того, було наголошено, що недостатнє розуміння «загальної архітектури» технічної допомоги ЄС,  а саме принципів, за якими проходить розподіл коштів, непрозорості планів та бюджетів проектів, відсутності публічних детальних звітів заважає оцінити кінцеві результати реалізації проектів.

За цих умов представники організацій громадянського суспільства, які зібралися за Круглим столом, заявили, що прагнуть до більшого залучення до процесів планування, реалізації та оцінки програм ЄС у відповідних галузях.

На засіданні Круглого столу був присутній представник ЄС Альфредас Йонушка, співголова Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС з боку Європейського економічного і соціального комітету, який розповів про досвід громадського контролю за використанням отриманої технічної допомоги на прикладі Литви. Україна отримала безпрецедентно велику суму технічної допомоги як країна, що не є членом ЄС. Питання щодо непрозорого використання цих коштів спрямованих на боротьбу із корупцією, енергетичну безпеку, імплементацію договору про вільну торгівлю буде відображено у звіті, який представлять на засіданні у Брюсселі 13 квітня.

Учасниками круглого столу було наголошено на важливості донести до ЄС інформацію про застосування до України всіх можливих механізмів, які зобов`яжуть український уряд відповідально контролювати надану фінансову допомогу.

За підсумками обговорення цих питань була прийнята Резолюція про рекомендації включити до порядку денного засідання в Брюсселі питання про неякісне використання коштів у форматі технічної допомоги.

Author: Прес-служба ФРА
REVIEW №87 (15.03.2024) Charged for recovery
REVIEW №87 (15.03.2024)

Charged for recovery

See more