Ті, хто вважає, що ера електрокарів ще дуже далеко, і вони будуть скільки захочуть кататися на своїх авто з ДВС, помиляються. Насправді, від бензинових і дизельних авто багато хто буде змушений відмовитися, оскільки нікуди не зможуть на них поїхати. AUTO-Consulting з'ясував, коли і де, в першу чергу, це станеться, і склав «Календар чистих країн і міст».
«Страшилок» про те, що вже скоро (зовсім скоро) на автомобілі з дизельним мотором можна буде кудись заїхати, стає все більше. І це вже не «страшилки», не припущення, не чутки, а реальні обмеження. І під заборону потрапляють вже не тільки дизелі, а й авто з бензиновими моторами. Всі автомобілі з ДВЗ крім гібридів. Та й існування гібридів - тільки питання часу.
Буквально минулого тижня (2 травня) влада Амстердама оголосила про те, що вже з 2030 року по місту буде заборонено їздити бензиновим і дизельним авто. Залишаться тільки електромобілі і транспорт на водні. Як бачимо, навіть гібридам вже не проїхати.
Ця заборона була прийнята відповідно до плану, схваленого міською владою столиці Нідерландів ще в 2017 році. Тоді ж було вирішено з 2020 року не допускати в місто транспорт з дизельними моторами, випущеними до 2005 р.
У минулому році Влада Ірландії оголосили про намір заборонити на території країни продажу автомобілів з будь-якими ДВЗ, незалежно від типу палива. Правда, станеться це порівняно нескоро. Спочатку країна збиралася відмовитися від автомобілів з ДВЗ з 2040, однак ініціативна група з мерів кількох міст країни запропонувала міністру з питань екології Майкл Гоув прискорити введення заборони на 10 років, щоб зробити його більш ефективним. Тобто, повністю заборонити продаж авто з ДВС в Ірландії хочуть вже в 2030 році.
У Німеччині влада поки просто закриває в'їзд до центрів деяких міст автомобілів з дизельними моторами. Поки це - Гамбург, Ессен, Берлін і Штутгарт. Під заборону потрапили всі: і легкові авто, і вантажівки, які здійснюють доставку товарів, якщо їх екологічний стандарт нижче Євро-5. Подібні кроки готуються зробити влади в Каліфорнії, Індії та деяких районах Китаю.
У 2018-му Суд дозволив німецьким містам вводити повну або часткову заборону використання автомобілів з дизельним двигуном на своїй території. У список міст, які заявили про такі наміри, увійшли Штутгарт, Дюссельдорф, Гамбург і Мюнхен. Швидше за все, заборона буде поетапна: спочатку дороги закриють для машин, які відповідають стандартам Євро-4 і нижче, потім з вулиць приберуть і машини стандарту Євро-5. Рішення було пов'язано з серйозним перевищенням допустимих норм забруднення повітря оксидами азоту. Саме автомобілі на дизельному паливі дають велику кількість цих шкідливих для здоров'я хімічних сполук. Повністю легальними залишаться лише автомобілі з дизелем, які відповідають екологічним стандартам Євро-6. Таких на даний момент 2,7 мільйона по всій Німеччині.
Найоперативнішою серед "заборонень" могла стати Норвегія: там обмеження на продаж автомобілів з ДВЗ збиралися ввести вже з 2025 року. Однак, пізніше від заборонної політики влади країни відмовилися на користь іншої стратегії - заохочувати місцевих автовласників пересідати на електромобілі та гібриди за допомогою різноманітних пільг.
За прогнозами агентства Blumberg, вже до 2025 року електрокари повинні коштувати дешевше автомобілів з ДВЗ за рахунок різкого зниження ціни на акумуляторні батареї. Тоді середня вартість електромобіля буде нижче психологічної позначки в $ 30 тис. А до 2030 року - знизиться до $ 26 тис.
У листопаді 2018 року, про введення заборони на продажі автомобілів з ДВЗ з 2030 року оголосило Міністерство національної інфраструктури, енергетики та водопостачання Ізраїлю. Для підвищення популярності електрокарів тут передбачено державне фінансування будівництва 2000 зарядних станцій.
З 2030 року Швеції заборонять продавати нові автомобілі з ДВЗ. Але ще раніше - в 2025 році це зроблять в Норвегії. А в Данії не тільки з 2030 року заборонять продаж автомобілів з ДВЗ, а й починаючи з 2035 року хочуть розпрощатися з гібридними авто. А до 2050 року мета Данії - повністю відмовитися від викопних видів палива і перейти на поновлювані джерела енергії.
Одними з останніх в Європі мають намір відмовитися від автомобілів з ДВЗ країни, які є великими їх автовиробниками. Це Німеччина, Франція і Великобританія. Тут поки не поспішають озвучувати кінцевих дат.
А ось на одному з найбільших зі світових автомобільних ринків - в США, вважають, що до 2040 року більшість транспортних засобів на дорогах Америки все ще будуть оснащені ДВЗ. З великою часткою ймовірності можна припустити, що подібна ситуація в далекому 2040-му буде і у нас - в Україні. На сьогоднішній день, не дивлячись на скасування всіх податків на імпорт електромобілів, їх сумарний парк в Україні становить всього 10 тисяч. При тому, що загальний парк транспортних засобів у нас в країні - близько 9 млн.шт.
Та і з зарядною інфраструктурою поки не все так оптимістично. Темпи введення в експлуатацію нових об'єктів явно не встигають за збільшенням електромобілів.
Календар чистих країн і міст
2018 р 28 німецьких міст заборонили в'їзд до центральної частини міста автомобілів, не відповідають нормам Євро-4.
2018 р в Porsche офіційно відмовилися від дизельних двигунів.
2019 Німеччина закрила в'їзд в центр деяких міст автомобілів з дизельними моторами.
2019 Деякі райони Каліфорнії, Китаю і Індії заборонять в'їзд до центральної частини міст автомобілів з дизельними моторами.
2019 р Volvo Cars перестане розробляти нові ДВЗ.
2020 р Jaguar і Land Rover припинять виробництва авто з ДВЗ.
2020 р Амстердам заборонить в'їзд в місто дизельних авто, випущених до 2005 р.
2025 р Норвегія - вступить в силу заборона на продаж нових авто з ДВЗ.
2025 р Aston Martin планує припинити провадження авто з ДВЗ.
2025 р Половина всіх Porsche буде з електромоторами.
2030 р Амстердам заборонить в'їзд в місто всіх автомобілів з ДВЗ.
2030 р У Швеції вступить в силу заборона на продажі нових авто з ДВЗ.
2030 р Ірландія планує заборонити продаж всіх автомобілів з ДВЗ (остаточне рішення не прийнято).
2030 р Данія введе заборону на продаж нових авто з ДВЗ.
2030 р Ізраїль введе заборону на продаж нових авто з ДВЗ.
2030 р Ісландія введе заборону на продаж нових авто з ДВЗ.
2030 р Індія, Китай введуть заборону на продаж нових авто з ДВЗ.
2032 г Шотландія введе заборону на продаж нових авто з ДВЗ.
2035 р Данія введе заборону на продаж гібридних авто
2040 р Німеччина, Великобританія, Франція, Іспанія введуть заборону на продаж нових авто з ДВЗ.
2050 р У Данії планують повністю перейти на відновлювані джерела енергії.