Круглий стіл «Україна на шляху до Індустрії 4.0: що варто, а що не варто робити»
Круглий стіл «Україна на шляху до Індустрії 4.0: що варто, а що не варто робити»
19 квітня 2019 року відбувся круглий стіл  «Україна на шляху до Індустрії 4.0: що варто, а що не варто робити». Організатором заходу є ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій».

Представники Федерації роботодавців автомобільної галузі взяли участь у зустрічі представників уряду та громадських організацій, профільних об’єднань, представників бізнесу.

Серед учасників відбулася відкрита дискусія щодо необхідності нашій державі комплексної підтримки промисловості, можливостей та перспектив Індустрії 4.0 в Україні.

Активне обговорення викликало питання: чи створювати умови для розвитку всіх галузей економіки, чи визначити «обраних», та яким чином підтримувати розвиток промисловості в інтересах  країни в умовах чітких міжнародних зобов’язань. 

Так, на сьогодні, за словами наукового співробітника ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» Євгена Ангела, частка переробної промисловості в економіці України складає 23% (ВВП), що є внеском промисловості до держбюджету. В Україні частка переробної промисловості (із врахуванням податків) у ВВП - вища за аналогічний показник у всіх країнах Європи. В абсолютному вимірі ВВП промисловості відстає від більшості країн ЄС, машинобудівна промисловість за розміром на рівні Словенії, але, нижче, ніж у Китаї, Кореї та деяких інших азійських країнах. Тому нам є до чого прагнути.

Якщо проаналізувати  досвід окремих країн в Європейському Союзі, то заходи Індустрії 4.0 зазвичай є складовою ширших стратегічних документів (наприклад, прийнятих промислових стратегій). Фокус програм переважно не залежить від певних галузей, хоча бенефіціарами переважно є високотехнологічні компанії. Високорозвинені країни,  як правило, залучають як державні, так і приватні джерела фінансування. Зважаючи на виявлені закономірності, слухачі та доповідачі дійшли висновку, що представникам України потрібно приймати відповідні актуальні та ефективні заходи щодо вдосконалення своєї стратегії промислового розвитку, зважаючи і на інтеграцію до ЄС. Наразі в державі є брак розуміння у влади, бізнесу та суспільства, слабка інституційна база, слабка співпраця бізнесу та науки та лише проекти  стратегії  (промислова та інноваційна стратегії, Стратегія 4.0). Поняття  Індустрія 4.0 введено до Концепції розвитку цифрової економіки на 2018-2020 роки.

В процесі обговорення цих передумов експерти визначили, що в  найближчому майбутньому для розвитку промисловості важливим є продовження основних реформ і зусиль з поліпшення інвестиційного клімату, а саме:

-          Визначення промислової політики (прийняття Стратегії)

-          Покращення «правил гри» в економіці

-          Створення платформи 4.0 (національної, регіональної)

-          Надання допомоги вчасно, на певний період часу та адресно

-          Продовження реформи освіти

-          Розширення джерел фінансування

-          Підтримка створення нових підприємств та технологічне оновлення промислових МСП

 

Автор: прес-служба ФРА
REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі