Китай витратить $ 300 млрд, щоб стати технологічно незалежним і захопити світ
Китай витратить $ 300 млрд, щоб стати технологічно незалежним і захопити світ

У 2015 році Китай прийняв програму Made in China 2025, яка передбачає досягнення країною повної технологічної незалежності - від виробництва чіпів до випуску безпілотних автомобілів. В цілому влада КНР готова виділити на реалізацію проекту понад $ 300 млрд.

Варто зазначити, що працювати така система буде наступним чином. Урядові інвестиційні фонди і банки розвитку Китаю почнуть видавати місцевим компаніям величезні позики з низькою відсотковою ставкою, щоб вони змогли придбати зарубіжних конкурентів на місцевому ринку, а також візьмуться субсидувати проведення наукових досліджень.

Передбачається, що в центрі уваги китайського уряду виявляться найрізноманітніші галузі науки, в тому числі - розробка нових матеріалів, штучний інтелект, протокол 5G, виробництво інтегральних схем і біофармацевтика. Також Китай має намір налагодити випуск власних літаків, робототехніки, електромобілів, безпілотних авто, сільгосптехніки, кораблів і залізничної техніки.

Таким чином, згідно з прийнятою доктриною, до 2025 року Піднебесна має перестати покладатися на імпортні товари від більшості великих зарубіжних постачальників, включаючи Boeing, Airbus, General Electric, Siemens, Nissan, Renault, Samsung і Intel.

І все б нічого, але зараз західні промислові гіганти почали бити на сполох. З'ясувалося, що нова стратегія Пекіна, по суті, являє собою ніщо інше, як справжнісінький план по завоюванню світу.

Згідно досить-таки апокаліптичного звіту Торгової палати Євросоюзу в Китаї, опублікованого днями, в дійсності мета стратегії Made in China 2025 полягає у витісненні зарубіжних конкурентів не тільки зі свого, але і зі світового ринків, і в створенні вигідних умов для власних транснаціональних корпорацій, які отримують різноманітні пільги від влади КНР.

Так, за даними дослідницького центру при Інституті Меркатора, Китай направлено інвестує в закордонні компанії, щоб отримати контроль над найбільш перспективними технологічними проектами.

В результаті всіх цих дій, припускають експерти, іноземні компанії виявляться в нерівних умовах для конкурентної боротьби і, швидше за все, зазнають поразки, оскільки жодна інша країна не готова до настільки великих витрат на підтримку свого високотехнологічного бізнесу.

Тобто, підсумовують аналітики, в кінцевому рахунку влади КНР отримають економічне світове панування, яке потім, можна не сумніватися, буде трансформовано в військово-політичний глобальний вплив.

Перспективи, треба визнати, пригнічують. Однак не варто думати, що Захід готовий "здатися без бою»: так, на високотехнологічні західні ринки китайським інвестиціям, по суті, вже закрили доступ. Повідомляється, що на американському і західноєвропейському ринках зараз введена негласна заборона на покупку інвесторами з КНР будь-яких значущих промислових активів.

Більш того, в кінці минулого року спеціальна комісія Конгресу США порекомендувала Комітету з іноземних інвестицій остаточно заборонити покупку китайськими державними компаніями будь-яких активів на території Штатів.

 

Думки інших аналітиків

Втім, не всі експерти поділяють песимістичний прогноз Торгової палати.

Так, аналітики вищезгаданого Інституту Меркатора прийшли до висновку, що Made in China 2025, хоча і дозволить місцевим компаніям захопити локальний ринок, навряд чи призведе до світового панування. На глобальному ринку просто з'являться нові потужні китайські гравці - але не більше того.

У той же час, куди більш скептично налаштовані експерти відзначають, що економіка Китаю здавна «живе» п'ятирічками, тому в Made in China 2025 немає нічого дивного - це та ж п'ятирічка, яка просто трохи більше розтягнута в часі. А оскільки сучасний світ невпинно змінюється, цілком ймовірно, що нова доктрина, як і будь-яка інша п'ятирічка, навряд чи буде втілена в життя в повній мірі. 

В кінцевому рахунку, припускають скептики, Made in China 2025 призведе лише до неефективних безперспективних інвестицій «в усе підряд» і надмірному навантаженні на місцеві бюджети.

REVIEW №87 (15.03.2024) Заряджені на відновлення
REVIEW №87 (15.03.2024)

Заряджені на відновлення

Дивитися далі